top of page
  • gefenbentsur

אחד מכל חמישה אנשים יחווה דיכאון לפחות פעם אחת במהלך חייו

עודכן: 19 בנוב׳ 2019עלייה בצריכת תרופות נוגדות דיכאון בישראל בשנים האחרונות מצביעה על תופעה שהולכת וגדלה. דיכאון הוא מצב שדורש טיפול ועזרה, בדיוק כמו אדם שחולה בסוכרת וצריך טיפול רפואי ותזונה מתאימה. הסטטיסטיקה הזו לא כוללת בתוכה מקרים מתונים יותר של דיכאון אשר אינם מאובחנים.תסמינים של דיכאון

דיכאון קליני, נקרא גם דיכאון מז'ורי, מתבטא בתחושה מתמשכת של עצבות, אשמה, איבוד עניין וחשק, בעיות שינה, שינויים בתיאבון, ירידה בזיכרון ובריכוז, עייפות, חוסר אנרגיה, חרדה ומחשבות פסימיות. אל התסמינים הרגשיים לפעמים מתלווים גם ביטויים פיזיים כמו למשל כאבים בגוף, כמו כאבי ראש וכאבי גב. יש דרגות חומרה שונות, מצב של דיכאון יכול להימשך בין מספר שבועות למספר חודשים ולעתים הדיכאון הוא כרוני. בשונה מעצבות או דכדוך זמניים, אדם הסובל מדיכאון יחוש רגשות שליליים לאורך תקופה ממושכת ופגיעה משמעותית באיכות החיים. זהו מצב שדורש טיפול, בין אם מדובר בטיפול רגשי, תרופתי או טבעי. במאמר זה אתמקד בהשפעות התזונה על מצב הרוח ואציג אלטרנטיבות טבעיות לתמיכה. אין לראות במידע זה תחליף לטיפול רפואי במצבים המוגדרים כדיכאון קליני.


כל אחד חווה משברים בחיים

יש מצבים "מתונים" יותר של דיכאון או כאלה שאינם עומדים בכל הקריטריונים ועדיין, אותו אדם חש מצוקה רגשית, לעתים כתוצאה מאירוע מסוים ולעתים בלי סיבה נראית לעין. עצב, דכדוך ומועקה הם חלק מהחיים וממגוון הרגשות שאנחנו חווים. דיכאון יכול לתקוף סוגים שונים של אנשים, גם כאלה הנחשבים אנשים חזקים ונראה מבחוץ שלא חסר להם דבר בחיים. יש דרכים לעזור וזו לא בושה לבקש עזרה.


מה משפיע על מצב הרוח שלנו

בגוף מיוצרים מוליכים עצביים (נוירוטרנסמיטורים) שיש להם תפקיד בהולכה העצבית. טיפול במצבי דיכאון, מתמקד בעיקר במתווך העצבי סרוטונין שמשפיע בין היתר על תחושות, רגשות ומצב רוח. התרופות הנפוצות כיום לטיפול בדיכאון הן תרופות ממשפחת SSRI שמשפיעות על עיכוב הספיגה החוזרת של סרוטונין בסינפסות, כלומר יוצרות השהייה של הסרוטונין והגברת השפעתו. הטיפול הטבעי כולל התייחסות לשני גורמים: הראשון- הזנה טובה למערכת העצבים ואספקת חומרי גלם ליצור של מתווכים עצביים. השני- טיפול על ידי צמחי מרפא שמשפיעים בדומה לתרופות על השהיית הסרוטונין בסינפסות.
תזונה ומצב רוח

יש קשר בין מחסור ברכיבים תזונתיים לשכיחות גבוהה יותר של דיכאון. רכיבי התזונה שקשורים בתפקוד תקין של מערכת העצבים כוללים ויטמינים, בעיקר ויטמיני B, ויטמין D, מינרלים וחומצות שומן מסוג אומגה 3. תזונה מגוונת שמכילה את כל אבות המזון- חלבונים, פחמימות ושומנים, מזונות מלאים התורמים לגוף את כל מגוון הוויטמינים והמינרלים הדרושים לתפקוד תקין של המוח ומערכת העצבים.


מזון למוח

תזונה מלאה תורמת לגוף את חומרי הגלם הדרושים לו ליצור תקין של אותם מוליכים עצביים, ביניהם סרוטונין, דופמין ונוראפינפרין. ההתמקדות במצבי דיכאון כאמור היא בעיקר במתווך- סרוטונין שמשפיע על מצב רוח, הנאה ותאבון. חומצה אמינית טריפטופן משמשת חומר מוצא ליצור סרוטונין. למרות שמדובר על חומצה אמינית (חלבון), דווקא תזונה שמכילה כמות גבוהה של חלבון מפריעה לספיגת הטריפטופן למוח ומקטינה את רמות הסרוטנין. הסיבה היא תחרות על אותם אתרי ספיגה במעי עם חומצות אמינו אחרות. במידה ולוקחים תוסף של טריפטופן יש להרחיק אותו ממזון חלבוני ולשלב אותו סמוך לפחמימות, כחצי שעה לפני הארוחה. אפשרות נוספת היא הפרדת חלבונים ופחמימות, ובחירת פחמימות מורכבות כדוגמת ירקות שורש ודגנים מלאים על פני פחמימות פשוטות. הוויטמינים החיוניים לקליטת הטריפטופן על ידי המוח הם ויטמין B6 וויטמין C. חומצה אמינית טריפטופן מצויה במזונות: שיבולת שועל, בננות, אורז חום, קוטג', סויה, גרעיני דלעת, שומשום, עדשים ובוטנים. דבר נוסף שמשפיע לטובה על רמות הסרוטונין הוא עיסוק בפעילות גופנית והקפדה על שינה איכותית.


ממה כדאי להתרחק

פחמימות פשוטות (כמו קמח לבן וסוכר) גורמות לבזבוז מאגרי ויטמיני B בגוף וגורמות לתנודות במצב הרוח. קשר נוסף הוא בעובדה שסוכרים פשוטים מעודדים דלקת בגוף שקשורה אף היא לדיכאון.


תחושת בטן

כ-95% מהסרוטונין מיוצר במעיים, שזכו לכינוי- "המוח השני". המצב הרגשי והמנטלי שלנו קשור במערכת העצבים המצויה במערכת העיכול. ידוע כי אנשים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז או מחלות מעי דלקתיות כמו קוליטיס וקרוהן נוטים לסבול מדיכאון וחרדה בשכיחות גבוהה יותר. בנטורופתיה מייחסים חשיבות רבה לבריאות המעיים כבסיס לבריאות הגוף כולו. זה נושא רחב ומרתק, נשאיר אותו למאמר נפרד.


חוסרים תזונתיים ודיכאון

נמצא קשר בין רמות נמוכות של ויטמין D ודיכאון. אומגה 3 היא מרכיב בממברנות שעוטפות את תאי העצב במוח, חשובה לתקשורת הבין-תאית. עוד גורם שחשוב לתפקוד מערכת העצבים הוא המינרל אבץ, הוא קשור בתהליכי ייצור ותפקוד של מוליכים עצביים. ויטמיני B חיוניים לתפקוד מערכת העצבים, החשוב מביניהם בהקשר לדיכאון הוא ויטמין B6 שדרוש לשם יצירת סרוטונין ודופמין המשפיעים על מצב הרוח.
צמחי מרפא לשיפור מצב הרוח

קיימים צמחי מרפא אשר משפיעים בצורה דומה לזו של התרופות האנטי דיכאוניות. חלקם גורמים להשהייה של סרוטונין וחלקם משפיעים לטובה במנגנונים אחרים. היתרון שלהם הוא בכך שאינם גורמים לתופעות לוואי, בהנחה שלא משלבים אותם עם תרופות.


זהירות משילוב של תרופות ותוספי תזונה

בעקבות השפעה דומה על מנגנוני הספיגה מחדש של סרוטונין, יש להיזהר בשילוב של תרופות לטיפול בדיכאון, יחד עם צמחים ותוספים מסוימים. תוספי תזונה של טריפטופן, 5HTP, וצמחים אדפטוגנים יחד עם תרופות נגד דיכאון וחרדה הוא שילוב לא מומלץ. הסכנה- תסמונת סרוטונין, מצב נדיר שעלול להיות מסוכן. התסמינים יכולים לנוע בין בלבול, רעידות, שלשולים וחום ובמקרים נדירים- קומה והפרעות בקצב הלב. תסמונת סרוטונין עלולה להיגרם משילוב לא נכון של תרופות או משילוב של תרופות עם תוספי תזונה. התרופות הנפוצות כיום לטיפול בדיכאון הן תרופות ממשפחת SSRI ו-SNRI אשר משפיעות כאמור על סרוטונין וחלקן גם על נוראפינפרין. התרופות מהדור הישן לדיכאון משפיעות גם הן על סרוטונין ועל מתווכים עצביים נוספים.


להדליק את האור

יש מה לעשות. במידה ומחליטים לטפל בדרך הטבעית - תזונה מגוונת הכוללת מזונות מלאים, תספק לגוף את רכיבי התזונה הדרושים לתפקוד תקין של מערכת העצבים ושיפור מצב הרוח. יש צמחי מרפא שיכולים לסייע ביעילות רבה למצב: צמחים אדפטוגנים וצמחים אנטי דיכאוניים. הצמחים האדפטוגנים משפיעים על בלוטת האדרנל (יותרת הכליה), הם משפרים את יכולת ההסתגלות והתגובה למצבי סטרס מתמשכים, שגורמים עם הזמן להתשה של בלוטת האדרנל. יש להם השפעה תומכת ומחזקת לכל מערכות הגוף. כאשר אנחנו תומכים בגוף בהתמודדות עם מצבי מתח, אנו משפיעים בצורה חיובית גם על מערכות אחרות, כמו מערכת החיסון, מערכת העיכול ואפילו המערכת ההורמונלית. בנוסף לטיפול התזונתי, אפשר להיעזר בטכניקות הרפיה וטיפול רגשי. למי שנעזר בתרופות לדיכאון וחרדה, ניתן לתמוך על ידי שיפור התזונה ותוספי מזון אשר אינם מתנגשים עם התרופות בהתייעצות עם גורם מוסמך.


לייעוץ בנושא והתאמת טיפול, ניתן ליצור איתי קשר.

גפן בן צור נטורופתית – 052-3636629

204 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Σχόλια


bottom of page