top of page
  • gefenbentsur

נוטלים תרופות ושותים מיץ אשכוליות?! כדאי שתקראו את זה

עודכן: 29 בינו׳ 2021


השילוב בין נטילת תרופות מסוימות ושתיית מיץ אשכוליות עלול להיות מסוכן. הסיבה לכך קשורה בחומרים המצויים באשכולית והשפעתם על פעילות של אנזימים בגוף. באופן רגיל, לאנשים בריאים אשכולית היא פרי בריא, היא מכילה ויטמין C אנטיאוקסידנטים וכולין. היא ידועה כמסייעת לפירוק שומנים ותמצית מזרעי אשכולית GSE מוכרת היטב ברפואה הטבעית כחומר מחטא המשמש בעיקר לטיפול בזיהומים פטרייתיים.האם אתם נוטלים תרופות?

אחוז גבוה מהאוכלוסייה נוטל תרופות מרשם על בסיס קבוע: תרופות להורדת לחץ דם, תרופות להורדת כולסטרול, תרופות לדיכאון וחרדה, גלולות למניעת הריון ועוד. האם כל מי שנוטל תרופות כאלה או אחרות מודע לסכנה הטמונה בשילובן יחד עם מזונות או תוספי תזונה מסוימים? כנראה שלא כולם. תחום הפרמקולוגיה הוא מורכב, גם לאנשי מקצוע. בכתבה זו בחרתי להתמקד בשילוב עם אשכוליות, שלדעתי צריך להיות מוכר לכל מי שמשתמש בתרופות.


ההסבר המדעי

ציטוכרום P450 זו מערכת של אנזימים שבין היתר אחראיים על פירוק תרופות ורעלים. אנזים CYT3A4 שייך לקבוצה זו, נמצא בכבד ובדופן במעי הדק ותפקידו לפרק תרופות לפני שמגיעות לזרם הדם. באשכוליות יש מרכיבים צמחיים שנקראים פורנוקומרינים (וכנראה גם פלבנואידים) אשר מעכבים את פעילותו של אנזים זה. עיכוב הפירוק עלול לגרום למצב של מנת יתר ולהחמיר את תופעות הלוואי עד כדי סכנה. גם תמצית זרעי אשכוליות GSE שמשמשת ברפואה הטבעית כקוטלת יעילה של זיהומי פטריות, מכילה אף היא את החומרים שמשפיעים על פירוק התרופות.


סכנה: מנת יתר

קיימות 85 תרופות אשר בשילוב עם אשכוליות הופכות למסוכנות. מדובר בתרופות נפוצות, כמו תרופות לטיפול בהפרעות בקצב הלב, הורדת כולסטרול, סוגי אנטיביוטיקה, נוגדי פרכוסים, תרופות לחרדה, משככי כאבים ועוד. האשכוליות מונעות את פירוק התרופה וגורמות לעלייה משמעותית ברמת התרופה בדם בצורה מסוכנת. נטילת תרופות אלו עם מיץ אשכוליות שוות ערך ללקיחת 20 כדורים בבת אחת. ההשפעה משתנה מאדם לאדם ומושפעת מריכוז אותם חומרים באשכולית וסוג התרופה. יש תרופות שבהן ההשפעה היא הפחתת יעילות התרופה (האצת פירוק), ותרופות אחרות שריכוזן עולה עד כדי הרעלה (עיכוב פירוק).


כמה זמן יש להפריד בין התרופות לאשכוליות

כוס אחת של מיץ אשכוליות תעכב את האנזים שאחראי על פירוק התרופות למשך 24 שעות. כמה כוסות של מיץ יאריכו את זמן ההשפעה לעד 72 שעות. כלומר, הפרדת התרופה לכמה שעות משתיית מיץ האשכוליות לא תעזור כי ההשפעה היא ממושכת.כמה מסוכן זה כבר יכול להיות?

רמה גבוהה של תרופות מסוימות בדם עלולה לגרום לסיבוכים כמו אי ספיקת כליות, דימום במערכת העיכול, בעיות נשימה ולעתים אף לגרום למוות.


דוגמה להשפעה

תרופה נפוצה להורדת כולסטרול- סימבסטטין. באופן תקין רק 5% מהתרופה מגיע לדם. זאת אומרת ש-95% מהתרופה מתפרק עוד לפני שמגיע לדם. מי שאחראי על פירוק התרופה הוא CYT3A4, אותו אנזים שהזכרתי קודם. שילוב של תרופה זו יחד עם מיץ אשכוליות, אפילו במרחק של כמה שעות יגרום לכך ש-10% מהתרופה תיספג ותגיע לדם. זאת אומרת שהריכוז שלה (=הזמינות הביולוגית) עולה ב-100%. כמות כפולה של סימבסטטין עלולה לגרום לתופעות לוואי מסוכנות- פירוק רקמת השריר (ראבדומיוליזיס), דבר שיכול להביא לכשל כלייתי. התסמינים הם חום גבוה, חולשה, כאבי שרירים ושתן כהה. מזכיר תחושה של שפעת.


מה לגבי פירות הדר אחרים?

החומר המעכב את פעילות האנזים קיים בפירות נוספים כמו פומלה, פומלית, ליים, סוג מסוים של תפוזים מרים (תפוזי סיביליה). למיץ רימונים עלולה להיות השפעה דומה, ספציפית בשילוב עם סטטינים- תרופות להורדת כולסטרול. השפעתם של פירות אלו לא נחקרה ביסודיות, לגבי אשכוליות, אין ספק.


אל תזלזלו ב"תרופות סבתא"

שילוב לא מבוקר של תרופות יחד עם מזונות, צמחים או תוספי תזונה עלול להיות בעייתי וכדאי לבדוק. לכל חומר שנכנס לגוף יש השפעה, בין אם מדובר בסמים (תרופות) או בצמחים שנדמה לכם שגם אם לא יעזרו, הם לא יכולים להזיק, תחשבו שוב.גפן בן צור נטורופתית מוסמכת 052-3636629371 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Yorumlar


bottom of page