top of page
  • gefenbentsur

תזונה - מה מדליק את הדלקת

עודכן: 23 בנוב׳ 2019


דלקת היא תהליך טבעי שמתרחש בגוף כתגובה לפציעה, זיהום, גוף זר או מאמץ יתר. זוהי תגובה הגנתית של מערכת החיסון והדרך של הגוף להתמודד עם אותו איום במטרה להביא לריפוי. דלקת אקוטית נמשכת עד מספר ימים ומלווה באדמומיות, חום, נפיחות וכאב. מצב של דלקת כרונית יכול להמשך מספר חודשים או שנים. מצבים שכיחים של דלקת כרונית הם למשל דלקות מפרקים, מחלות מעי דלקתיות, פציעות ספורט שלא מחלימות, אלה מצבים שיוצרים תגובה חיסונית מתמשכת אשר לאורך זמן גורמת לפגיעה ברקמות הפגועות כמו גם ברקמות סמוכות והתשה של מערכות הגוף.


הדלקת השקטה

יש עוד מצב דלקתי שאנו מתייחסים אליו בנטורופתיה והמודעות אליו עולה בשנים האחרונות והוא דלקת כרונית תת קלינית. הדלקת הזו אינה מורגשת אך עלולה לגרום למחלות כרוניות, כמו מחלות לב וכלי דם, סרטן, כבד שומני, סכרת סוג 2 ועוד. בנוסף, מצב זה של דלקת שקטה עלול להוביל להשמנה אשר בפני עצמה מחמירה ומעודדת דלקת. בעצם נוצר מצב שבו ההשמנה מעודדת את המצב הדלקתי והדלקת מקשה מאוד על הירידה במשקל. לעתים ניתן להבחין במדדים בבדיקות דם שמעידים על מצב דלקתי בגוף, כמו מדדים גבוהים של CRP, ESR, שקיעת דם מואצת, אך לא תמיד נראה זאת בבדיקת הדם. דרך נוספת לאבחן מצב דלקתי הוא על ידי אבחון אירידיולוגי.

החדשות הטובות – אפשר לשבור את המעגל

בכדי להבין טוב יותר אילו מנגנונים משפיעים על כך, יש להכיר את הגורמים המרכזיים שיש להם חלק במצב. תזונה שיוצרת חומציות ודלקתיות בגוף, סטרס מתמשך, עישון, מערכות פינוי בגוף שלא עומדות בעומס, הם המובילים וכאן גם נמצא הפתרון. כדי לשבור את המעגל ניתן לעשות שינויים באורח החיים ובכך להפחית משמעותית את הסיכון ללקות במחלות שונות. תזונה אנטי דלקתית, עשירה בנוגדי חמצון, שימוש בצמחי מרפא או תוספי תזונה שתורמים להפחתת התגובה הדלקתית, ניהול מתחים ופעילות גופנית.מהי תזונה דלקתית

בעולם המערבי, יש שפע של פיתויים, מזון מהיר, חטיפים, מאפים ומזון מתועש. זה מזון זמין וטעים (לרוב האנשים). אנו חשופים למידע רב בנוגע לתזונה, טרנדים מתחלפים, אינסוף פרסומות ומסרים שמשפיעים על הבחירות שלנו. אנשים רבים צורכים תזונה שמזיקה להם ולילדים שלהם במחשבה שהם עושים טוב. הכוונה היא בעיקר למזונות המשווקים כמזון בריאות, כמו חטיפים ומשקאות "מועשרים בוויטמינים", חטיפי אנרגיה, מוצרי חלב ודגני בוקר שפעמים רבות מציגים לנו תמונה שגויה. כאן עניין המודעות הוא חשוב. אתחיל באחד הגורמים המשמעותיים ביותר והוא הסוכר. הוא נמצא בכל מקום, בשמות שונים והוא מעודד דלקת. כשאנחנו מדברים על סוכר, הכוונה היא לפחמימות מעובדות, לדוגמה- מאפים ולחמים מקמח לבן, אורז לבן ומוצריו וכמובן סוכר מעובד בצורותיו השונות.


מזונות מהחי – להפחית כמויות

אחת מחומצות השומן השייכת לקבוצת אומגה 6 נקראת חומצה ארכידונית. חומצת שומן זו מקורה בעיקר במזונות מהחי - בשר, חלב, עוף וביצים. היא מעודדת תהליכי דלקת בגוף. שמנים צמחיים עלולים לגרום ליצירת חומצה ארכידונית, בעיקר שמן תירס, שמן חמניות, שמן חריע ושמן סויה. הצטברות של חומצה ארכידונית מעודדת דלקת בגוף עקב יצור פרוסטגלנדינים מסוג 2 אשר משמשים כמתווכי דלקת. בנוסף, התזונה המערבית הטיפוסית כוללת כמויות גדולות מאוד של חלבון מהחי, כמו בשר ומוצרי חלב. צריכה מוגברת של חלבון מהחי יוצרת עומס חומציות בגוף. על מנת לנטרל את החומציות מתרחש פירוק סידן מהעצמות, דבר שעלול להוביל לדלדול העצם – אוסטאופורוזיס. רצוי למתן את צריכת החלבון מהחי ולגוון במזונות מהצומח שיספקו לגופכם את חומצות האמינו שדרושות לו לבניית חלבונים. הגוף לא צריך כמויות חלבון כל כך גבוהות, הדבר נכון גם לגבי העוסקים בספורט. צריכה עודפת של חלבונים בתזונה מעמיסה על מערכות הפינוי של הגוף –הכליות, מערכת הלימפה והכבד. הכל במידה.
עניין של יחס - אומגה 3 ואומגה 6

אחד מעקרונות הריפוי להפחתת דלקת בגוף הוא שמירה על יחס רצוי בין אומגה 3 לאומגה 6. היחס הרצוי הוא 1:3 לטובת אומגה 6. המצב הקיים אצל רבים בישראל הוא יחס של בערך 1:40 לטובת אומגה 6. המשמעות היא שכדאי לצרוך יותר אומגה 3 ובמקביל להפחית משמעותית בצריכת אומגה 6, מהסיבה שהיא נמצאת כמעט בכל מקום ואין חשש שיווצר בה חסר. הדבר המשמעותי בבחירת השומנים הוא האיזון בין אומגה 6 לאומגה 3.


אומגה 6 - יש בשפע

אומגה 6 היא חומצת שומן פרו-דלקתית. שמנים צמחיים עתירי אומגה 6 הם שמן תירס, שמן סויה, שמן חמניות, שמן זרעי ענבים. אלו שמנים מזוככים שמכילים כמות גדולה של אומגה 6 ומומלץ להפחית בצריכה שלהם. יש מקורות רבים במזון לאומגה 6 מלבד השמנים הצמחיים שהוזכרו והם דגנים, זרעים, אגוזים וטחינה. אחת מחומצות השומן השייכות לקבוצת אומגה 6 נקראת GLA והיא דווקא קשורה בהפחתת דלקתיות. מקור חומצת שומן מסוג GLA קיים במרווה מרושתת ובוראג' ועל כן יהיה קל יותר לצרוך אותה בתוספי תזונה.


אומגה 3 - אנטי דלקתית

חומצות שומן מקבוצת אומגה 3 יוצרות חומרים בגוף שממתנים דלקת. מקורות במזון לאומגה 3 הם דגים שגדלו במים עמוקים וקרים - דגי ים צפוני כמו סלמון, סרדינים, מקרל, מטיאס, פורל והליבוט. חשוב לציין כי הדגים מכילים אומגה 3 מכיוון שהם ניזונים מאצות אשר עשירות באומגה 3 ואינם מייצרים זאת בעצמם. בעיית המתכות הכבדות שנמצאות בדגים ידועה ולכן המקור הטוב ביותר לאומגה 3 הוא מאצות הגדלות מחוץ לים ונקיות מזיהום. על אף היותן מקור צמחי, מכילות אותן אצות את חומצות השומן EPA ו- DHA שהן חומצות השומן החיוניות לגוף. יש תוספי תזונה המבוססים על אצות אלה. מקורות מהצומח לאומגה 3 הם: פשתן, אגוזי מלך, זרעי צ'יה - מרווה היספנית. מרווה מרושתת ושמן המפ הם המקורות הצמחיים הטובים ביותר, מפי שהם יציבים יותר בהשוואה למקורות האחרים. חומצת השומן הקיימת במקורות הצמחיים נקראת ALA והיא צריכה לעבור המרה בגוף לחומצות השומן EPA ו-DHA. התזונה המערבית, הכוללת צריכה עודפת של אומגה 6, עלולה להפריע לתהליך ההמרה מכיוון ששמני אומגה 6 מתחרים עם ALA ומעכבים את הפיכתה לחומצות השומן הנחוצות לגוף EPA ו-DHA. יש להשתמש במתינות רבה יותר במקורות לאומגה 6, גם אם הם "נחשבים בריאים". הבריאות שבמזון קשורה גם למינונים הנכונים.

השומן שאסור לצרוך בכלל

שומן טראנס, קיים במרגרינה. השמות הנוספים שכדאי להכיר, כי כך הם יופיעו ברשימת הרכיבים שעל המזון המתועש- שמן צמחי מוקשה או שומן צמחי מוקשה חלקית. שומן טראנס הוא מעשה ידי האדם, מולקולה זרה לגוף, שהגוף לא יודע איך להתמודד איתה ועל כן מערכת החיסון מגיבה. הוא מחולל דלקת ומומלץ להימנע ממנו לחלוטין. יש מדינות שמגבילות או אוסרות שימוש בשומן מסוג זה במזון מעובד. בתעשיית המזון בארץ מותר ואפילו נפוץ. למה משתמשים בו? זהו רכיב זול, פרווה, שמאריך את חיי המדף. מדובר על שמן צמחי שעבר תהליך של הידרוגנציה ועל כן יש לו תכונות שדומות לחמאה. הוא נפוץ מאוד בממרחים, מאפים, בורקסים, עוגות קנויות, עוגיות וחטיפים.
408 צפיות0 תגובות

留言


bottom of page